Az új évezred első éveiben kezd el teniszezni, a buenos airesi Club Nautico Hacoaj nevű argentin-zsidó egyesületnél.

2005
Elkezd utazni Dél-Amerikában, hogy nemzetközi versenyeken vegyen részt.

2010
Megszerzi első nagy tornagyőzelmét, a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) Bolíviában rendezett Futures versenyén szerez aranyérmet.

2012
Peruban és Argentínában is több Futures versenyt nyer.

2014
Kvalifikálja magát első Grand Slam versenyére, a francia Roland Garrosra, ahol a második fordulóban vereséget szenved Roger Federertől. Részt vesz a US Openen is, ahol Novak Djokovic búcsúztatja őt az első körben. Az év végén a 61. helyen áll a világranglistán.

2015
Az ATP World Tour részeként megrendezett Istanbul Openen az elődöntőig jut, szintén az elődöntőben esik ki az argentín csapat tagjaként a Davis-kupán.

2016
Megszerzi első ATP-győzelmét, a bolgár Grigor Dimitrovot győzi le az Istanbul Open döntőjében. Az antwerpeni versenyen ezüstérmet szerez.

2017
Pályafutása legnagyobb győzelmét szerzi, amikor a US Open harmadik fordulójában legyőzi a világranglista 7. helyezettjét, a horvát Marin Cilicet. A nyolcaddöntőt is sikerrel veszi, a negyeddöntőben a spanyol Busta állítja meg.

2018
Megnyeri a Rio Opent, Fernando Verdascot győzi le két szettben a döntőben, ezután a 15. helyre jön fel a világranglistán.

2019
Harmadik ATP-győzelmét szerzi meg a Los Cabos Openen. A US Openen legyőzi a világranglista hatodik helyén álló Alexander Zverevet, a negyeddöntőben azonban Rafael Nadal búcsúztatja őt.

2020
Karrierje legsikeresebb évében legyőzi Rafael Nadalt az Italian Openen. A Roland Garros negyeddöntőjében legyőzi Dominic Thiemet, így bejut az elődöntőbe, ahol azonban Nadal visszavág a korábbi vereségért, és búcsúztatja őt. A következő héten a világranglista 8. helyére lép, ami egész eddigi pályafutása legjobb eredménye.

2021
Karrierje negyedik ATP-címét szerzi meg az Argentina Openen. Részt vesz a tokiói olimpián, ahol a harmadik fordulóban búcsúzik.

Megkapta a legfontosabb argentin sportolói díjat?

2020-ban Olimpia-díjjal tüntették ki, amivel Argentínában az év legjobb sportolóját ismerik el. A díjat 1954-ben alapították, azóta minden évben a sportújságírókból álló zsűri szavazza meg a győztest. Elsőként a későbbi ötszörös világbajnok Forma 1-es versenyzőnek, Juan Manuel Fangionak adták át az “argentin sportolók Oscar-díját”, később olyan legendás focistáknak is megszavazták az elismerést, mint Diego Maradona és Lionel Messi.

Alacsonynak számít a teniszezők között?

170 cm-es magasságával átlagos növésűnek mondható, azonban már gyerekkorában megkapta az edzéseken az El Peque, vagyis a Kicsi becenevet. 2020-ban több statisztika is foglalkozott a magasságával. Amikor bejutott a Roland Garros elődöntőjébe, valaki utánanézett, hogy 1980 óta nem került ilyen alacsony játékos Grand Slam-torna elődöntőjébe. Amikor a 8. helyre került a világranglistán, 1981 óta ő lett a legalacsonyabb játékos, aki a legjobb 10 teniszező közé került.

Gyerekként karkötőket árult a meccseken?

Schwartzman szüleinek jól menő ruházati és ékszerkereskedő vállalkozása volt a 90-es években, azonban az évezred végén beütött a nagy argentin gazdasági válság, aminek következtében a teljes pénzügyi rendszer összeomlott. A tenisz költséges sportág, a szülők vállalkozása azonban visszaesett, ezért Schwartzman gyerekként az édesanyjával nyakláncokat és karkötőket árult az ifjúsági teniszmeccsek alatt, hogy fedezni tudják az edzések és a felszerelés költségeit.

Öt órás mérkőzést is játszott?

Schwartzman kedvence a salakos borítású pálya, ennek jellemzője azonban, hogy a labda lelassul, ezért itt fordulnak elő a leghosszabb labdamenetek. Karrierje eddigi leghosszabb mérkőzését is a salakos Roland Garroson vívta, 2020-ban a negyeddöntőben 5 óra 8 perc alatt győzte le az osztrák Dominic Thiemet 7:6, 5:7, 6:7, 7:6, 6:2-es eredménnyel.

Ő a XXI. század egyik legjobb dél-amerikai teniszezője?

2001 óta a dél-amerikai kontinensről kizárólag argentin játékosok tudtak bekerülni a világranglista 10 legjobb helyezettjei közé, közülük pedig csak négyen voltak képesek jobb helyezést elérni, mint Schwartzman. A legmagasabb helyezést holtversenyben Juan Martin del Potro, David Pablo Nalbandian és Guillermo Sebastian Coria érte el, ők a harmadik helyig jutottak, Gaston Gaudio legjobb helyezése az ötödik pozíció volt, őt követi Schwartzman a nyolcadik hellyel.

Játékstílusa

Schwartzman jobbkezes játékos, leginkább az alapvonal környékén mozog otthonosan, a pálya bal- és jobboldalán egyaránt. Fő erőssége a tiszta ütések, fonákjai és tenyeresei is feladják a leckét az ellenfélnek. Leginkább visszaadásban (return) eredményes, vagyis amikor a másik játékos adogat/kezdi a szervát. 2017-ben a megnyert visszaadások és a győztes második szervák tekintetében ő volt a legeredményesebb játékos az ATP statisztikái szerint. Gyorsaságának köszönhetően könnyen odaér a távoli labdákra is, a pálya minden pontját képes bemozogni, ezért gyakran felér a háló környékére is a röptékre (vagyis arra az ütésre, amikor a labda nem pattan le a saját térfelén, hanem “kapásból” visszaüti a másik térfélre).

Grand Slam-tornák

A Grand Slam-tornákat a négy legrangosabb, sporttörténelmi teniszverseny alkotja, amiket minden évben megrendeznek. Mind a négy tornát más országban rendezik, azonban a legfontosabb különbséget a pályák borítása adja. A Melbourne-ben rendezett Australian Open kemény borítású, a párizsi Roland Garros salakos, a londoni Wimbledon füves, míg a New York-i US Open szintén kemény borítású. Schwartzman játékstílusához a lassabbnak tekinthető, hosszú játékmeneteket biztosító salakos borítás áll a legközelebb, legnagyobb sikereit ilyen pályákon aratta. Eddigi legnagyobb Grand Slam sikerét a 2020-as Roland Garroson aratta, ahol az elődöntőig menetelt, ahol a második helyen kiemelt, szintén salakspecialista Rafael Nadal állta útját. A párizsi tornán első feltűnése, 2013 óta 30 mérkőzést játszott, amiből 21-et megnyert, így 70%-os a győzelmi aránya. A következő évben a negyeddöntőig jutott, ahol ismét Nadalt kapta ellenfélül, aki ismét búcsúztatta őt. A US Openen kétszer jutott a negyeddöntőig, olyan ellenfeleket győzött le, mint Marin Cilic és Mihail Zverev. Legkevésbé a füves borítású Wimbledonon megy neki a játék, itt az eddigi 13 mérkőzéséből hatot nyert meg, ami 46%-is győzelmi aránynak felel meg. Eddigi karrierje során 85 Grand Slam mérkőzést játszott, ebből 53-at nyert meg.

Az Association of Tennis Professionals (ATP) több tornát is megrendez minden évben, amik közül a Grand Slamek után a legjelentősebb az év végén megrendezett ATP Finals. Ide a világranglista első nyolc helyezettje kap meghívást, tehát már az ATP Finals tornán részt venni is komoly teljesítmény. Schwartzman eddig egy alkalommal került be a legjobb nyolc közé, 2020-ban, így kvalifikálta magát a tornára. Itt két csoportban játszanak körmérkőzéseket, ahonnan a 2-2 legjobb játékos jut tovább, akik kieséses rendszerben játsszák az elődöntőket. Az argentín teniszező Djokoviccsal, Medvegyevvel és Zverevvel került egy csoportba, egyik mérkőzésen sem tudott győzni, azonban Zverevvel szemben nyert egy szettet.
A harmadik legrangosabb tornasorozat az ATP Masters 1000, aminek keretein belül minden évben 9 versenyt bonyolítanak le különböző országokban. Schwartzman legnagyobb sikereit a salakos Italian Openen érte el, 2019-ben az elődöntőig jutott, a következő évben pedig döntőt játszott, ahol Djokovictól kapott ki.
Az ATP 500 a Masters 1000-t követő legfontosabb torna, amiből 11-et rendeznek egy évben, a győztes pedig 500 pontot kap a világranglistán. Schwartzman egy ilyen versenyt nyert eddig, 2018-ban végzett a Rio Open első helyén, a spanyol Fernando Verdascot legyőzve.

Páros

A tornák során az egyéni versenyek mellett páros mérkőzéseket is lebonyolítanak. Nem minden versenyző indul párosban, sokan inkább az egyéni számra koncentrálnak, azonban olyanok is vannak, akik csak párosban indulnak, egyéniben nem. A páros mérkőzéseken két ember alkot egy csapatot, nekik azonban nem szükséges azonos országból származniuk, tehát nem válogatottról van szó. A Grand Slam tornák során legjobb páros eredményét a Roland Garroson érte el 2019-ben, amikor honfitársával, Guido Pellaval elődöntőt játszottak. Az ATP Masters 1000 sorozatban kétszer is döntőt játszott, azonban mindkétszer kikapott, 2019-ben Dominic Thiem oldalán a Madrid Openen, és 2022-ben John Isnerrel az Italian Openen. Az ATP 250 tornáin három alkalommal is döntőt játszott, 2015-ben, 2016-ban és 2019-ben. Érdekesség, hogy párosban kizárólag salakos pályán tudott döntőbe jutni.

A válogatottban

A legtöbb tenisztornán a játékosok nem az országukat képviselik, hanem egyéni versenyzőként indulnak, azonban minden évben megrendezik a világbajnokságnak is tekinthető Davis-kupát. A tornára 18 csapat kvalifikálhatja magát, egy csapat négy főből áll. Egy összecsapás során két darab egyéni, valamint egy páros mérkőzést rendeznek. Az országokat három darab hatos csoportba osztják, ahonnan a csoportelsők, illetve a két legjobb csoportmásodik jut tovább az egyenes kieséses szakaszba. Schwartzman legjobb eredményét a Davis-kupán 2019-ben érte el, amikor honfitársaival, Guido Pellaval, Maximo Gonzálezzel és Leonardo Mayerrel negyeddöntőt játszottak, ahol a spanyol válogatott állította meg őket.
Az olimpiák során a versenyzők szintén hazájukat képviselik. A legtöbb sportágról elmondható, hogy az ötkarikás játékokon való győzelem a legfőbb cél, a teniszezők esetében azonban nagyobb jelentősége van a Grand Slam-győzelmeknek. Természetesen egy olimpiai arany is szépen csillog, ezért a világranglista legjobbjai közül szinte mindenki részt vesz a tornán. Schwartzman eddig egy olimpián vett részt, a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott tokiói megmérettetésen, ahol a harmadik körben esett ki a későbbi bronzérmes Karen Hacsanov ellen.