Harrison Ford

1942
Július 13-án született Chicago városában, Illinois államban. Ford anyai nagyszülei Minszkből érkeztek, zsidó bevándorlóként telepedtek le az Egyesült Államokban.

1959
Aktív tagja volt az amerikai Cserkészszövetségnek, ahol a második legmagasabb rangot, a Life Scoutot érte el, hüllőtanulmányozó tanácsadóként dolgozott cserkésztáborban.

1960
Elvégezte a Maine East High Schoolt. Színésznek készült. Rádiós műsorvezető és sporttudósító lett.

1964
Egy nyári színházi idény után Los Angelesbe utazott, ahol a Columbia Pictures tehetségkutató programjában kapott helyet heti 150 dollárért.

1964
Házasságot kötött Marie Marquardt-tal, amely 1979-ig tartott.

1966
Első szöveges filmszerepe egy londiner volt az Agyafúrt kasszafúróban, bár neve nem került fel a stáblistára.

1967
Egy kis szerepet kapott a Time For Killing című filmben, de már kiírták a nevét.

1968
Universal Picturesnél kezdett apró szerepeket játszani. Több tévésorozatban is feltűnt, többek között a Petrocelli és a Kung Fu egy-egy epizódjában, statisztált Antonioni Zabriskie Point című filmjében.

1969
Asztalosnak képezte ki magát, hogy el tudja tartani feleségét és két kisfiát. Szakkönyvekből sajátította el a mesterséget. Szakmájának köszönhetően dolgozhatott a The Doors együttesnél, napozóágyat épített Sally Kellermannek és hangstúdiót Sergio Mendesnek.

1973
George Lucas otthonában szekrényeket készített. A rendező-forgatókönyvíró egy jelentős mellékszerepet adott neki az American Graffiti című filmjében. Kapcsolata Lucasszal nagy hatással volt karrierjére. Miután Francis Ford Coppola sikert aratott A keresztapával, megbízta Fordot irodája kibővítésére, s kisebb szerepet adott neki következő filmjében, a Magánbeszélgetésben.

1975
George Lucas szövegfelolvasásra kérte fel a Csillagok háborúja szereplőválogatásain a színészek partnereként. A meghallgatásokon Steven Spielberg felfigyelt rá, mennyire illik Fordra Han Solo figurája, így meggyőzte Lucast, hogy adja neki a szerepet.

1977
Han Solo szerepét játszotta a Star Wars – Új reményben.

1979
Játszott Coppola az Apokalipszis most című filmben.

1980
Ismét Han Solo karakterét játszotta a Star Wars: A birodalom visszavágban.

1981
Főszerepet kapott Steven Spielbergtől az Indiana Jones: Az elveszett frigyláda fosztogatóiban.

1982
Főszerepet játszott a Szárnyas fejvadász című futurisztikus Ridley Scott filmben.

1983
Folytatta a Csillagok háborúja sagát a harmadik, Star Wars: A jedi visszatér című részben.

1983
Házasságot kötött az E.T. a földönkívüli forgatókönyvét jegyző Melissa Mathisonnal, második feleségével 2004-ben váltak el.

1984
Visszatért címszereplőként az Indiana Jones és a Végzet Temploma című filmben.

1985
Főszerepet játszott A kis szemtanú című filmben, amiért a következő évben Oscar-díjra jelölték a legjobb férfi főszereplő kategóriában, és BAFTA-jelölést is kapott.

1988
Drámai szerepet kapott Roman Polański rendezte Őrület című filmben.

1989
Harmadszorra is a régész professzort alakította az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovagban.

1997
Az amerikai elnököt játszotta Az elnök különgépe (Air Force One) című akciófilmben.

2000
Teljesen más oldaláról mutatkozott meg a Temetetlen múlt című thrillerben, amelyet Robert Zemeckis rendezett. A jegypénztárak első számú emberévé avatta az ekkor 58 éves színészt.

2002
Az Atomcsapda című filmben egy tengeralattjáró fedélzetén egy orosz tisztet játszott és orosz akcentussal beszélt a filmben.

2002
Cecil B. DeMille-díjat nyer a Golden Globe díjátadón.

2006
Megkapta a Jules Verne Spirit of Nature Awardot a természet és vadvilág megőrzésében végzett munkájáért járó elismerést.

2008
Negyedszerre is címszerepet játszott az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága című filmben.

2010
Harmadszorra is megházasodott, feleségül veszi Calista Flockhartot.

2015
Negyedszerre is Han Solo-t alakította, a Star Wars hetedik, Az ébredő erő című folytatásában.

2017
Ismét Rick Deckard bőrébe bújt a Blade Runner 2049 című filmben.

Mivel nem kapott jó szerepeket, kitanulta az asztalosmesterséget

Korai éveiben csak kisebb szerepeket kapott. Annak érdekében, hogy a családját el tudja tartani, új foglalkozás után nézett és egy ideig asztalosként kereste a kenyerét. Korábban semmilyen asztalosképzésben nem részesült, így az encinoi közkönyvtárból kölcsönzött könyvekből tanulta ki a szakma alapjait. Egy üres házban állított fel magának műhelyt, ahol rengeteget gyakorolt és a helyi igényeket próbálta kisebb megbízásokkal kielégíteni. George Lucas még a Star Wars munkálatai előtt találkozott is vele, ahogy Francis Ford Coppola házában épített be egy ajtót. Han Solo szerepének elnyerésével nemsokára a színészet vált a fő foglalkozásává, az asztalosmesterség azonban hobbiként a mai napig az élete részét képezi.

Professzionális pilóta, több saját repülőgéppel

Számos géppel rendelkezik, amelyeket a Santa Monica repülőtéren tartanak, közöttük egy hidroplánnal és egy helikopterrel. Utóbbival 2000-ben egy dehidratáltságtól haldokló túrázó életét is megmentette, a hidroplánt pedig állítólag a CIA használta titkos küldetéseken. Ford az évek során több balesetet is szenvedett, 1999-ben kényszerleszállást kellett végrehajtania egy helikopterrel, 2015-ben motorhiba miatt szintén egy kisrepülőgéppel, míg 2017-ben és 2020-ban figyelmetlenség miatt egy hajszál választotta el landolás közben a balesettől.

Komoly természetvédelmi munkát végez

Életének egyik legfontosabb célkitűzésének a természeti környezet és az élővilág védelmét és megóvását tette meg. Indonéziában Years of Living Dangerously címmel forgattak feltáró dokumentumfilmsorozatot az erdőirtásokról, amely miatt komoly támadásokat kapott az indonéz környezetvédelmi minisztériumtól, de ő narrálja a Conservation International The Ocean című sorozatát is az óceánokhoz való visszatalálásról. Számos díjjal tüntették ki tevékenységéért, 2006-ban például Jules Verne-díjat kapott a természeti és vadvilági környezet megmentése érdekében tett erőfeszítéseiért. Hatása miatt pókfajt és hangyafajt is neveztek el róla Calponia harrisonfordi és Pheidole harrisonfordi névvel, és egy pillangófajt is szerettek volna, de azt kérte, annak inkább lányáról mintázzák a nevét.

Egy hajszálon múlott, hogy megkapta a két leghíresebb szerepét

Eredetileg szóba sem került a Star Wars meghallgatása folyamán, hogy Lucas behívja a színészt Han Solo szerepére. Ford egyébként jelen volt, hiszen a meghallgatásra érkezőknek segített begyakorolni a szövegeket. Végül mégis sorra kellett kerülnie, hogy Han szerepére is azonos mennyiségű jelentkező anyaga álljon rendelkezésre, mint Luke és Leia szerepeire – ami annyira jól sikerült, hogy minden kezdeti ellenérzést félretéve megkapta a rendezőtől élete egyik meghatározó szerepét. Nem sokkal később hasonló helyzet állt elő, amikor Steven Spielberg elkezdte az Indiana Jones szereplőgárdájának kiválogatását. Spielberg első választása a színész lett volna, Lucas azonban ellenkezett, nehogy Ford „az ő Robert de Niro-jává váljon”. Meghallgatásával azonban ismét eldőlt, hogy ő kapja a szerepet.

Han Solo szerepében

Ford korábban már dolgozott együtt George Lucas-szal. Mivel a rendező teljesen új arcokat keresett a Star Warshoz, Ford nem is jött számításba. Ott volt azonban a casting során, segített a felolvasásban a jelentkezőknek, és végül annyira tetszett a rendezőnek, hogy őt választották a szerepre. Az 1977-es, „első” részben ő játszotta a sármos, humoros és lágyszívű lézerpisztoly-hőst, akinek az 1980-as és 1983-as következő két részben is a bőrébe bújt. A karakter azóta is a rajongók egyik kedvence. A színész 1998-ban a People magazintól elnyerte a „Legszexibb élő férfi” címet is. Ford azt szerette volna, ha Lucas kiírja Han Solo karakterét A Jedi visszatér végén, hiszen a hős halála megfelelő súlyt adott volna a filmnek. Erre Lucas nem volt hajlandó, így amikor terítékre került a sorozat folytatása, ismét felölthette Han Solo öltözetét a Star Wars 2015-ös, Ébredő erő című VII. epizódjában.

Indiana Jones szerepében

Dr. Henry Walton „Indiana” Jones karakterét Ford többször a kedvencének nevezte. Az őserdőben titkos kincsek után vadászó archeológiaprofesszort George Lucas álmodta meg még 1973-ban, pár évvel később pedig Steven Spielberggel összeállva kötöttek szerződést a Paramount Pictures stúdióval öt darab Indiana Jones filmre. Spielbergnek Ford volt az eredeti választása a szerepre, Lucas azonban ismét új arcokat szeretett volna látni a vásznon. Tom Selleck lett az elsőszámú jelölt, akinek időközben a Magnum című sorozat miatt gondjai akadtak a szerződtetéssel, így Spielberg állhatatosságára végül Lucas is beadta a derekát és Fordot szerződtették. A történetek földrajzilag különleges helyszíneken játszódnak, ahol Jonesnak vissza kell megszereznie relikviákat. A negyedik epizódig tizenkilenc évet kellett várni, de 2008-ban végül megérkezett Indiana Jones és a kristálykoponya királysága címmel. A helyszín Peru, a relikvia egy kvarckristály koponya. A siker a többi résztől jócskán elmaradt, ám a színész úgy nyilatkozott, hogy szívesen játszana még egy részben, „amennyiben ahhoz nem kell várni még húsz évet”. Ez többszörös elnapolás után 2022-ben lesz várható, Spielberg helyett James Mangold rendező vezényletével.

Rick Deckard szerepében a Blade Runner filmekben

Ridley Scott sci-fi disztópiájában, a Blade Runner vagy Szárnyas fejvadász című filmben ő kapta meg a főhős nyomozó, Rick Deckard szerepét. A történet szerint a távoli jövőben a Tyrell gigavállalat szintetikus humanoidokat, a replikáns nevű androidokat gyártja az emberek számára túl alantas vagy nehéz munkák elvégzésére. Miután négyen visszatérnek az űrből Los Angelesbe, hogy leszámoljanak a vállalattal, a kiégett Deckard feladata lesz a felkutatásuk – és a Rutger Hauer által vezetett osztag megsemmisítése. A film a megjelenésekor nem is lett különösebben nagy siker, nem sokkal utána viszont kultikus zsánerfilmmé, a sci-fi neo-noir irányzat emblematikus alkotásává vált. A különböző vágások miatt hét eltérő verziója létezik. 2017-ben a filmhez egy szintén nagysikerű folytatás is készült Blade Runner 2049 címmel, Denis Villeneuve rendezésében, ahol Ford az idős Deckard bőrében Ryan Gosling oldalán játszik.

1942.7.13 – 0