Polgár Judit

1976
Egy budapesti zsidó sakkcsaládban, Polgár László pszichopedagógus, tanár, sakkozó és Altberger Klára, orosz, német és eszperantó nyelvszakos tanárnő harmadik lányaként július 23-án látta meg a napvilágot. Szülei azon is elgondolkodtak, hogy a Zseni keresztnevet adják neki. Élete egy rendkívüli pedagógiai kísérlettel indult, szülei már megszületése előtt eldöntötték: születendő gyermekük sakkzseni lesz.

1979
Orosz nyelvű óvodába járt, ahol néhány hónap után már beszélte is a nyelvet.

1980
Négyévesen kezdett el matematikával foglalkozni, majd ötévesen édesanyja tanította neki az első sakklépéseket, és édesapja volt az első sakkedzője. Irigykedve nézte, ahogy Zsuzsa nővére már komoly sakkpartikat bonyolított le szaktekintély oktatójával.

1982
Magyarországon akkor szokatlan módon, magántanulóként, otthon kezdődött iskolai képzése, előbb szülei, később magántanárok, szaktekintélyek segítségével. Minden tanévet sikeres vizsgával zárt. Napi hat-nyolc óra sakkgyakorlás mellett nagyjából két-három órát töltött fizikai sportokkal. Állóképessége fejlesztése érdekében többféle fizikai sportot űzött: asztalitenisz, tenisz, úszás, aerobik, futás, kerékpározás, síelés és kick-box is volt a palettán.

1985
Több ízben elkápráztatta a közönséget azzal, hogy bekötött szemmel egyszerre öt játékossal küzdött meg. Nemzetközi sikere kilenc és féléves korában indult: a New York Openen az Élő-pontszámmal nem rendelkező felnőtt sakkozók között az első helyen végzett. Ezzel a The New York Times címlapjára is került.

1988
A legfiatalabb Polgár lány egyedülálló abban, hogy 12 éves korától 26 éven át megszakítás nélkül vezette a felnőtt női világranglistát. Minden idők legfiatalabb sakkolimpiai csapata képviselte Magyarországot a szaloniki sakkolimpián: Polgár Zsuzsa és Mádl Ildikó 19, Polgár Zsófia 14, Judit pedig 12 éves volt. A magyar csapat a Szovjetuniót megelőzve lett aranyérmes, Judit egyedül 13 partiból 12,5 pontot szerzett.

1991
Tizenöt éves korában lett férfi nemzetközi nagymester, megdöntve ezzel Bobby Fischer rekordját.

1993
Legyőzte Borisz Szpasszkij világbajnokot Budapesten.

1994
Még nem volt 18 éves az első olimpiáján, amikor első táblán játszott a férfi sakkválogatottban.

1998
Budapesten rapid meccsen legyőzte a világbajnok Anatolij Karpovot.

1999
A Las Vegas-i világbajnokságon a negyeddöntőig jutott.

2002
A magyar férfi csapat tagjaként ezüstérmet szerzett. Többször is játszott példaképével, Garri Kaszparovval, akit végül rapidban sikerült legyőznie a „Russia vs The Rest of the World 2002” tornán.

2003
Megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét.

2005
Elérte legmagasabb Élő-pontszámát, a 2735 pontot. A sakktörténet legjobb női sakkozója, az egyetlen nő, aki átlépte a 2700 Élő-pontos szupernagymesteri határt. Ő az első, és eddig az egyetlen nő, aki a legjobb 10 közé került a sakkozók abszolút világranglistáján.

2012
Polgár Judit Sakk Alapítvány a Képességfejlesztésért néven elindította saját alapítványát.

2013
Megkapta a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést.

2014
A The Times magazinban jelentette be visszavonulását az aktív versenyzéstől. Azóta Világsakkfesztiválok szervezésével, a sportág nemzetközi népszerűsítésével, könyvírással, valamint óvodás- és iskoláskorúak számára kidolgozott képességfejlesztő sakk oktatási módszertan (Sakkjátszótér és Sakkpalota Program) fejlesztésével foglalkozik. Szemináriumi és TED-előadó, a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének tagja.

2015
Két éven keresztül a magyar férfi sakk válogatott szövetségi kapitánya volt.

2016
Az ENSZ nőügyi szervezetének esélyegyenlőségi programjában a nők arányos társadalmi szerepvállalását hangsúlyozó, valamint a genderhez kapcsolódó sztereotípiák felszámolásáért küzdő „Planet 50–50 Champion” jószolgálati követe. Mindemellett Budapest díszpolgárává avatták.

2017
Megkapta a Dublini Egyetem – University College Dublin – James Joyce díját.

2018
A Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) tiszteletbeli alelnökének nevezték ki. Polgár Judit kiemelt nemzetközi versenyek szakkommentátora.

2019
Megkapta a Monte Carlo-i ECU European Golden Pawn („Európai Sakk Legenda”) díjat.

2020
A Testnevelési Egyetemen díszdoktorrá avatták.

2021
Beválasztották a World Chess Hall of Fame tagjai sorába.

Lehet-e babonás egy sakkbajnok?

Amikor Judit nyolcéves volt, akkori edzője Kenyából egy fából faragott oroszlánt hozott neki ajándékba. Lévén, hogy a kislány csillagjegye is az oroszlán, az aprócska szobor óriási örömet okozott neki – egyúttal a kabalája is lett az évek során, amit mindig magával vitt versenyeire, – sőt, még az asztalra is kitette. Szülei visszaemlékezése szerint Judit gyerekként kifejezetten babonás volt: a „nyerő toll” és az édesanyja által kézimunkával készített bordó és fehér bástyafigurás „nyerő pulcsi” mások számára érinthetetlen volt.

Sakk = idegen nyelv

Judit, akiknek a sakk az „apanyelve” meg van győződve annak az igazáról, hogy a sakk egy nyelv. Bárhová is sodorta az élet a nagyvilágban, mindenütt talált hozzá hasonlóan, sakkul beszélő embereket, legyen az akár Balin vagy Brazíliában, de éppúgy a Keleti pályaudvaron is, ahol férjével álltak le játszani egy bácsival, aki sörben schnellezett. „Miután bemutatkoztam, már nem bosszankodott, de szerintem még ma sem érti, mit kerestem ott.” – emlékezett vissza nevetve a bajnoknő. Fiatalabb nővérével, Zsófival gyerekkorukban már 8-9 évesen a lakásukhoz közeli Kulich Gyula téren schnelleztek, akkoriban egyforintos alapon; a nyereményt pedig a közeli piacon leginkább gyümölcsre váltották.

Hogy viselték ellenfelei a vereséget?

A sakktörténet összesen húsz világbajnokot tart számon. Közülük tizenegyet, köztük Borisz Szpasszkijt, Anatolij Karpovot, Garri Kaszparovot, Viswanathan Anandot és Magnus Carlsent nemzetközi versenyen, párosmérkőzésen vagy világválogatottként győzte le a legifjabb Polgár lány. Az a nagymester, akit életében először legyőzött, egyáltalán nem viselte jól a vereséget. Miután felállt az asztaltól és felment a szobájába, a lift falába verte a fejét. Olyan is előfordult vele, hogy parti után nem fogtak vele kezet. Judit mindig is tisztában volt azzal, hogy nem a személyének szólnak ezek a megnyilvánulások. Sakkpartnerei leginkább magukra haragudtak.

Legyőzni a lehetetlent

Judit kilenc és fél éves volt, amikor első nemzetközi győzelmét és az ezzel járó ezer dolláros díjat megnyerte. A New York Times címoldala tudósított arról, hogyan győzte le egyik felnőtt férfi ellenfelét a másik után. A hatvanas évek elején Bobby Fischer azzal dicsekedett, hogy bármelyik női sakkjátékost megveri egy bábu fórral. Vajon mit érezhetett Polgár Judit, amikor mindössze 15 évesen megnyerte a magyar férfi szuperbajnokságot, amivel megdöntötte Fischer rekordját, és a legfiatalabb nagymester lett?

Kaszparovval

A példaképe a lenyűgöző és egyedi stílusú Garri Kaszparov volt, aki 22 évesen lett világbajnok. Kaszparov jelen volt, amikor Judit megnyerte első sakk olimpiáját. A mérkőzés után így nyilatkozott róla: „Juditnak nagy esélye van, hogy női világbajnok legyen, efelől nincs kétségem.” Ám amikor a kettejük közötti játék esélyei kerültek szóba, így folytatta: „Nem hiszek abban, hogy nők férfiak ellen képesek lennének versenyezni.” „Meg vagyok győződve arról, hogy ez szinte lehetetlen.” Az évek során egyre többször sakkasztalhoz ültek egymással. Judit kezdett ráérezni Kaszparov gyengéire. Megértette, hogy az szovjet zseni határozott fellépésével és magabiztos kisugárzásával ellenfeleit már azelőtt legyőzi, hogy leülne velük játszani. Judit kidolgozott egy stratégiát: Kaszparovot saját fegyverével fogja legyőzni. 2001-ben az első játszmát 26 lépés után döntetlennel fejezték be. A második játékban Judit támadó stílusa hatására Kaszparovnak talán még az is megfordult a fejében, hogy veszíthet: ismét döntetlenben egyeztek ki. Egy újabb év telt el, amikor a világválogatottban Judit újra szembekerült vele. Itt már Judit lelkileg és szellemileg egyaránt felkészülten – kizárólag a győzelem gondolatával – ült le vele játszani. Ekkor áttörte a szinte lehetetlent és legyőzte a nagy Garri Kaszparovot. A legkisebb Polgár lány életútjával igazolta, hogy édesapjának igaza volt. A zsenik nem születnek; a tehetség áldás, de önmagában nem elég. A három testvér közül Judit érte el a legnagyobb sikereket, miközben – családja egyhangú véleménye szerint – ő volt a legkevésbé tehetséges.

„A történelem egyik legősibb játéka – a jövő oktatási eszköze.”

Ugyan Polgár Judit már eltette a versenyórát, de továbbra is a tábla mellett maradt: a sportág nemzetközi népszerűsítésére, könyvek írására és a Polgár Judit Sakk Alapítványra összpontosítja energiáit. Életpályájáról szóló háromkötetes – két nemzetközi díjjal jutalmazott – könyve után, amelyben a legizgalmasabb és legtanulságosabb játszmák segítségével próbálta átadni tapasztalatait a következő generációknak, már Alapítványára tette át a hangsúlyt. Bár a Polgár nővérek azzal váltak világszerte ismertté, hogy gyermekkorukban egy speciális pedagógiai kísérlet részei voltak, a Képességfejlesztő Sakkprogram kidolgozásakor Judit már elsősorban saját szülői tapasztalataira támaszkodott. Így dolgozta ki a digitális korban fellépő gondolkodásfejlődési hiányosságok pótlására is alkalmas, egyedülállóan új módszertani programját. A sakkjátszótér egy átlátható keretekkel rendelkező, ugyanakkor végtelen kombinációval bíró játszó és tanulótér. A sakkpalotában történelmi ismereteken alapuló karakterek a sakkbábuk, melyek rendkívül szerethetők a gyerekek számára. A grafikai elemek Polgár Zsófia tervezésében születtek meg. A Képességfejlesztő sakk Magyarországon bekerült a hivatalos Nemzeti Alaptantervbe, és 2013-tól önálló tantárgyként választható az általános iskolák alsó tagozatában. A program a sakk alapjára és szabályrendszerére épül; maga a sakkjáték elsajátítása nem cél, csupán egy hihetetlenül hatékony eszköz a logikus és kreatív gondolkodás fejlesztésére. Ennek mintájára jött létre a még kisebbek, az óvodások részére kidolgozott Sakkjátszótér Komplex Képességfejlesztő Program.

1976.7.23 – 0