Robert Downey Jr.

1965
Április 4-én született Manhattanben. Édesapja, Robert Downey Sr. anyai ágon háromnegyed részben zsidó származású volt (ősei litván és magyar területről származtak el), negyed részben ír vér folyt az ereiben. Édesanyja angol skót, német, svájci felmenőkkel büszkélkedhetett.

1970
Filmrendező és színész édesapja szerepet osztott rá a Pound című filmjében.

1989
A kamaszhősök után megkapta első komoly filmszerepét Az igazság bajnokában.

1992
Oscar-díjra jelölték a legjobb férfi színész kategóriában Richard Attenborough Chaplin című filmjének címszerepéért, de a szobrot abban az évben Al Pacino kapta (Egy asszony illata).

2000
Jó néhány nem túl kiemelkedő filmben nyújtott kis mértékben emlékezetes szerep után jelentős karaktert formált meg az adaptált forgatókönyv kategóriában Oscar-díj közelébe jutó Wonder Boys – Pokoli hétvége című filmben. Ezzel együtt szerepet kapott az Alley McBeal című főműsoridős tévésorozat negyedik évadában. Alakításáért Golden Globe-bal jutalmazták.

2001
Többször dolga akadt a rendőrséggel, bár börtönbe nem került, de felbontották vele a szerepekre vonatkozó megállapodásokat. Kábítószer-rehabilitáción való részvételre kötelezte a bíróság.

2003
Az éneklő detektív című filmben visszatért a mozik gyöngyvásznára.

2004
Megjelent első zenei albuma The Futurist címmel.

2005
Szerepet kapott Shane Black Durr, durr és csók című filmjében. 2013-ben Black rendezte a Vasember 3 című filmet Downeyval.

2008
Megkapta Tony Stark szerepét A vasember című szuperhősfilmben.

2009
Guy Ritchie rá osztotta Sherlock Holmes karakterét.

2010
Sherlock Holmes alakításért Golden Globe-díjat kapott. Folytatódott vele a Vasember-saga, és főszerepet kapott a Terhes társaság című vígjátékban.

2010
Feleségével létre hozták saját produkciós cégüket, a Team Downeyt, amelynek első munkája A bíró című film lett, ebben Downey alakította a főszerepet.

2013
A Forbes magazin listáján a legjobban kereső férfi színészként tüntették fel.

2021
Ötvenmillió Instagram-követője nézhette, ahogy hófehér ruhában egy sáros medencében táncol az új év alkalmából a Van Halen Jump című számára.

A filmtörténet legnagyobb visszatérője

Drogproblémája pályája elején is köztudott volt, de kezdetben nem okozott gondot a munkájában. Hatévesen apjától kapta az első drogot, és ettől datálható szer- és alkoholfüggősége. 1997-ben került először börtönbe, mert nem jelent meg egy bíróság által elrendelt drogteszten. 1999-ben ismét börtönbe jutott, de 2000-ben 5 ezer dollár óvadék ellenében szabadon engedték. 2001-ben börtön helyett rehabilitációra kötelezte a bíróság. Elvesztette a munkáit. Innen nem csupán visszakapaszkodott a filmvilágba, hanem annak csúcsára is feljutott. Ebben a kulcs a Vasember figurájának elnyerése volt (pedig Tom Cruise-t is a Vasember-jelöltek közé sorolták), mely hős a történet szerint szintén alkoholproblémákkal küzdött. Downey saját bevallása szerint 2003 óta nem nyúlt kábítószerhez. Jó néhány olyan szerepében függő, vagy a kábítószerrel, alkohollal kapcsolatban álló karaktert kellett megformálnia, például az Air America, a Fagypont alatt, Az igazság bajnoka, a Vasember- vagy éppen a Sherlock Holmes-filmekben.

Örökbarátja Mel Gibson

Downey és Gibson az Air America című filmben játszottak együtt 1990-ben. Ekkor kötöttek barátságot. 2001-ben Gibson meghívta címszereplőnek Downeyt egy általa rendezendő színházi Hamlet-előadásra. A közös munka azonban Downey letartoztatása, és rehabilitációra kötelezése miatt meghiúsult. Downey ellehetetlenült a filmes szakmában, ebből a helyzetből segítette ki Gibson azzal, hogy az általa producerként is jegyzett Az éneklő detektív című filmbe meghívta szerepelni. Ehhez vállalnia kellett Gibsonnak azt is, hogy ha Downey nem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségeit, akkor ő kifizeti az ebből fakadó veszteséget, mert ezt egyetlen biztosító sem vállalta.
2006-ban Gibson részegen antiszemita kirohanásokat intézett a vele szemben intézkedő rendőrnek, ezt követően a magánélete szétcsúszott, majd Hollywoodból is kiközösítették. Downey kiállt a barátja mellett. 2011-ben Downeynek ítélték az Amerikai Film-díjat. Meggyőzte a szervezőket, hogy Gibson adja át neki az elismerést, és az ünnepi pillanatot arra használta fel, hogy nagy nyilvánosság előtt is kérjen egy második esélyt a filmvilágtól Gibson számára. Úgy tűnik, sikerrel járt, mert A sötétség határán és A hódkóros című filmekkel Gibson ismét kamera elé állhatott.
Mostanában Downey azért lobbizik, hogy Gibson rendezze a Vasember negyedik részét.
Downey és Gibson kapcsolata nem csupán a férfibarátág egy szép példája, de pikantériája az antiszemita felhang benne.

A világ legjobban fizetett színésze?

2013-ban Downey hirtelen felkerült a Forbes magazin legjobban fizetett férfiszínészeinek listájára (mely a kihirdetés évének júniusa és az azt megelőző év júniusa közötti bevételeket veszi számításba), és azonnal az élre állt. Három éven át őrizte vezető helyét (2013, 2014, 2015). Azóta csak 2020-ban került ki a top 10-ből, 2018-ban és 2019-ben harmadik lett.

Egyetlen tévésorozatban játszott?

A 2000-es évek elejének legendás Ally McBeal sorozatában alakította a Calista Flockhart által játszott főhősnő udvarlóját (terapeutáját) és reménybeli férjét a negyedik évadban. Downey felbukkanásával a sorozat nézettsége megugrott, ezért úgy tervezték, hogy a két szereplő esküvőjével zárják az évadot. Ám közben Downeyt letartóztatták, mert úgy vélték, kábítószer hatása alatt állt, és bár rövidesen szabadon engedték, mégis kiírták a sorozatból: a befejező rész előtti epizódban a cselekmény szerint Larry Paul egyszerűen eltűnik Ally életéből. Ezt megelőzően néhány hónappal Downey Golden Globesot kapott a sorozatbeli férfi mellékszereplő megformálásáért.

Chaplin

1992-ben Downey nem számított húzónévnek, Richard Attenborough mégis ragaszkodott a szerepeltetéséhez. A fiatal színész sok Chaplin-filmet megnézett, hogy minél jobban hasonlítson a nagy komédiáshoz. Ellátogatott a londoni Mozgókép Múzeumba, és felpróbálta Chaplin csavargójelmezét, valamint jellegzetes cipőjét: azt tapasztalta, hogy tökéletesen illik rá. A filmet kritizálók szerint vélhetően túl sok energiát emésztett fel a hasonlóság megteremtése, kevesebb figyelem jutott a határozott koncepcióra. Talán ez volt a háttérben, talán Downey még fiatalnak számított, talán Chaplin túl jelentős mítosza a filmkultúrának ahhoz, hogy esendő oldaláról ábrázolják ‒ Downey nem kapott Oscart az alakításáért. Ám csaknem harminc év elteltével kultikus filmként tartják számon.

Vasember

2007-ben még nem hódított a Marvel-divat a filmvilágban. Ekkor osztotta Jon Favreau rendező Downeyra Vasember szerepét. Azzal érvelt a jelöltje mellett, hogy Downey az átélt magánéleti nehézségei miatt igazi mélységet tud kölcsönözni a képregényhősnek.
Downey akkurátusan dolgozott: többször is felvetetett egy-egy jelenetet, hogy a vágásnál a legtökéletesebbet lehessen választani. Folyamatosan konzultált a rendezővel a karakteréről. Kirobbanó sikert aratott Vasemberként.
A Marvel-univerzum mozifilmes térhódításával Vasember egyre többször bukkant fel a gyöngyvásznon: A hihetetlen Hulk (2008), Vasember 2 (2010), Bosszúállók (2012), Vasember 3 (2013), Bosszúállók: Ultron kora (2013), Amerika kapitány: Polgárháború (2016), Pókember: Hazatérés (2017), Bosszúállók: Végtelen háború (2018), Bosszúállok: Végjáték (2019). Ezzel Downey beállította Hugh Jackman rekordját, aki ugyanúgy tíz filmben játszott szuperhőst (X-Man), ugyanakkor ezt a mennyiséget Downey tíz év alatt hozta össze, míg Jackman tizenhét év alatt.
A Marvel-filmek elburjánzását 2019-ben tette szóvá az Oscar-díjas Martin Scorsese, aki úgy vélte, a szuperhősfilmek a vidámparki attrakciók felé közelítik a mozit. Sok hollywoodi híresség bekapcsolódott a vitába pro és kontra, Downey egy interjúban így nyilatkozott: tiszteli Scorsesét, de fontos, hogy mindig legyen egy olyan területe a filmnek, ami életben tartja az iparágat.

Sherlock Holmes

Downey a Vasember-alakításokkal párhuzamosan elvállalta Guy Ritchie kultuszrendező Sherlock Holmes-verziójának eljátszását (2009 és 2011). Ritchie nagy sikerrel épített fel Downey szuperhős karakterére egy antiheroikus, sőt harsányan emberi jellemvonásokkal ékesített figurát. Downey Holmes figurája szerhasználó (függő) és jellegzetesen autista vonásokat mutat.

Zenei „karrier”

Downey úgy nyilatkozott, hogy éppúgy akart zenész lenni, ahogy színész, de ez utóbbit hamarabb érte el. Barátait olykor szórakoztatta a zongorajátékával saját vörös lakkhangszerén. Korai filmjeihez is szerzett filmzenéket. Chaplin szerepére készülve megtanult bal kézzel hegedülni (és teniszezni). Downey feldolgozta a Modern idők népszerű Smile című Chaplin-szerzeményét is a filmhez, de ezt nem használták, a produkció soundtrack-albumára mégis felkerült. 2000-ben megjelent Vonda Shepard dalszerző-énekesnő Ally McBeal: For Once in My Life című lemeze (Shepard rendszeresen feltűt a sorozat bárjeleneteiben) ezen adta elő Downey Joni Micthell River című dalát. A sorozatban pedig Stinggel együtt énekelték az Every Breath You Take-et (bár ez a szám nem került fel az említett albumra). 2001-ben Elton John I Want Love videóklipjében dolgozott, de ott csak tátognia kellett. 2004-ben java részben saját szerzeményeivel megjelent szólólemeze, amelyhez a borítót is ő tervezte. A lemezről a Broken című számot választották vége főcimzenének a Durr, durr és csók című filmhez.

1965.4.4 – 0