Szenes Iván

Április 25-én született Budapesten Szenes Andor és Kelemen Piroska fiaként.

1945-től
Köztisztviselőként dolgozik,

1948
Világosság című lap munkatársa lesz;

1949
Fővárosi Népszórakoztatási Intézetbe kerül dramaturgként.

1951-1956 között:
A Vidám Színpad dramaturgja;

1954
Összeházasodik Kornay Mariannal

1956-1961 között
Az Országos Cirkuszi Vállalat varietéosztályának és szabadtéri színpadjainak művészeti vezetője;

1961-től
Győrben a Kisfaludy, Budapesten a József Attila Színház dramaturgja.

1979
Visszatér a Vidám Színpadhoz, mint dramaturg, kabarészerkesztő és menedzser;

2003
A közszolgálati csatornán futó Nemcsak a húszéveseké a világ című sorozatának nézettsége eléri a kereskedelmi televíziókét fő műsoridőben.

2009
Nyolcvanötödik születésnapján elindította saját honlapját.

2010
Szeptember 13-án, életének nyolcvanhatodik évében hunyt el Budapesten. A Kozma utcai izraelita temetőben helyezték örök nyugalomra.

…másodunokatestvére volt a tragikus sorsú Szenes Hanna költőnőnek?

Szenes Hanna 1921. július 17-én született. Egy református lányok számára létesített magániskolába járt, mely magasabb tandíjért cserébe katolikus és zsidó tanulókat is befogadott. Kitűnő érettségi vizsgát tett, azonban továbbtanulását a zsidótörvények ellehetetlenítették. 1939 szeptemberében Palesztinába vándorolt ki. Itt csatlakozott a zsidó fegyveres védelmi szervezethez, a Haganához. Egyike volt annak a tizenhét magyar zsidónak, akiket az angol hadsereg képzett ki a brit mandátum területén. Feladatuk az volt, hogy ejtőernyővel ugorva Jugoszlávián keresztül kíséreljék meg megakadályozni a magyar zsidók tömeges deportálását. 1944 márciusában értek földet, de a magyar határt csak májusban lépték át. Szenes Hannát azonban egy csendőrjárőr elfogta. A Margit körúti fogházba került, a nyilas hatalomátvételt követően pedig a fogház udvarán agyonlőtték. Hamvait 1950-ben Izraelbe szállították és a jeruzsálemi Herzl-hegyen nemzeti hősként temették el. Nevét szinte mindenütt ismerik, műveit több mint húsz nyelvre fordították le és ötven országban adták ki. Izraelben helytállása tananyag és érettségi tétel. A budapesti VII. kerületben a Szenes Hanna park őrzi emlékét, itt a 2020. évi nőnapon helyezték el Kolodko Mihály őt ábrázoló szobrát. Dombóváron is teret neveztek el róla. Izraelben utcák viselik a nevét.

…hogy Szenes Iván édesapja és felesége is művészi vénával bírt?

Hanna nem az egyetlen művészi tehetség volt Szenes Iván családjában. A slágerszerző író Szenes Andor gyermekeként gyakorlatilag beleszületett az előadóművészetbe: apja rendszeresen vitte olyan hírességek öltözőjébe, mint Honthy Hanna. Utolsó interjújában humorosan így számolt be ezekről az évekről: „Apám Szenes Andor költő, szövegíró korának egyik legnépszerűbb színpadi szerzője volt. Rajongásig imádtam. Példaképem volt és ma is az. Megengedte, hogy csendben ott legyek, amikor dolgozott. Rengeteg sláger születésénél voltam jelen, de apám a színházakba is magával cipelt. Egyszer a Városi Színházba mentünk. Honthy öltözője nyitva volt, bementem. Hannuska arra kért, hogy adjak neki egy puszit. Mivel akkortájt még szenvedélyes nőgyűlölő voltam megtagadtam.” Felesége Kornay Mariann színésznő volt. Az ő emlékére alapította a Szenes család a Kornay Mariann Művészeti Díjat, amelyet 2010-ben Dér Heni és Oláh Ibolya vehetett át. Szenes Iván leánya, Szenes Andrea pszichológus maga ugyan nem előadóművész, de neki is volt és van köze a szórakoztatóiparhoz: volt a Magyar Televízió egykori alelnöke, és megteremtette itthon a női talkshow műfaját, illetve időnként ő is foglalkozik dalszerzéssel.

…Szenes Iván minden idők egyik legtermékenyebb dalszerzője volt?

Csaknem kétezer dal- és dalszöveg fűződik a nevéhez: ebből mintegy százhúsz vált igazi slágerré. Több mint száz film és színházi munka, vers és átdolgozás fűződik nevéhez. Az Artisjus 2000-es kimutatása szerint Magyarország legtöbbet játszott szerzője.

…ő maga írta meg saját sírfeliratát?

A Kozma utcai izraelita temetőben található síremlékének sírfeliratát Szenes Iván maga írta meg, méghozzá több változatban is. Végül kettőt is rávéstek fel a sírkőre: „Éltem, voltam, daloltam”, illetve „Az út ezúttal véget ért, mégsem leszel elhagyott, csak gondolj rám és ott vagyok”.

…a tiszteletére alapított díj egy lovat formáz?

Az évente megrendezett Szenes Iván Emlékkoncerten rendre átadják a Szenes Iván Művészeti Díjat, amelyet eddig olyan előadók mondhatnak magukénak, mint Wolf Kati, Bodrogi Gyula, Koós János, Törőcsik Mari, Király Linda, Balázs Péter vagy Balázs Klári. A muranói üvegből készült díj egy különleges lovat formáz, nem véletlenül: Szenes Iván imádta ugyanis a lovakat és a lóversenyt. Legjobb énekeseit rendszeresen ironikusan „versenyistállója legjobb paripáiként” emlegette…

Termékeny munkásság

Magánéletében jó humorú embernek ismerték, alkotóként azonban nem ismert tréfát: saját magával szemben rendkívül magas követelményeket támasztott. Bármilyen időpontban képes volt versek rögtönzésére, ezeknek azonban a legtökéletesebb változatát kereste. Például Hofi Géza híres Próbálj meg lazítani című dalának melódiájára ötvenkét különböző változatot írt. Olyan mindenki által ismert slágereket köszönhetünk neki, mint a Kicsit szomorkás a hangulatom, a Kislány a zongoránál, a Találkozás egy régi szerelemmel, az Úgy szeretném meghálálni, a Kicsi gyere velem rózsát szedni, vagy a Mindenkinek van egy álma. Ő írta a zenéjét és szövegét is a Kovács Erzsi által sikerre vitt Hosszú az a nap című slágernek. Ő szerezte az Annál az első ügyetlen csóknál drágám kezdetű sláger zenéjét és dalszövegét is, mely az 1967-es Táncdalfesztiválon első díjat nyert. Ezzel a számmal lett Aradszky László a magyar hanglemezkiadás első aranylemezese. 1972-ben Kovács Kati az Add már uram az esőt című dallal Táncdalfesztivált nyert, de nevéhez fűződik az Imádok férjhez menni című zenés játék elhíresült slágere, a Kicsit megrázom magam, ugye minden rendben van című dalt. A darabot 1964. május 22-én mutatták be a József Attila Színházban: első előadója az „Angyalföldre száműzött” Darvas Iván volt.

Díjak

Élete során és halálát követően is számos díjjal ismerték el munkásságát. 1986-ban eMeRTon-díjban részesült. 1988-ban Érdemes művész lett. 1994-ben Huszka Jenő-Életműdíjjal tüntették ki, ugyanezen évben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét is átvehette. 1995-ben Fényes Szabolcs-díjat kapott. 2010-ben Budapestért díjas lett. 2012-ben, már halála után a 2009-ben megjelent Hosszú az a nap című lemezét Fonogram – Magyar Zenei Díjban részesítették. 2014-ben posztumusz Józsefváros díszpolgárává választották. 2019-ben a Szervusz Szenes Iván tér című koncertfilm Fonogram-díjas lett. Budapesti melódiák című revüjéért német aranyéremben részesült. A Porto Ricó-i fesztiválon Európa-díjas lett.

Szenes SzínHáz

2009-ben, nyolcvanötödik születésnapján elindította honlapját, valamint „megajándékozta” magát a Szenes SzínHázzal. Egykori szülőházát alakította át azért, hogy kulturális központként működve a magyar könnyűzenei műfaj új otthona lehessen. A ház, melyben az évtizedek során olyan hírességek fordultak meg, mint Karády Katalin, Hofi Géza, Csortos Gyula, Latabár Kálmán vagy Honthy Hanna, egyúttal múzeumként is működik.

Nemcsak a húszéveseké a világ

Szenes Iván tizennyolc epizódot megélt showműsora hamar népszerűségre lelt. A közszolgálati szórakoztató műsor magyar művészek hiteles történeteit örökítette meg, illetve magyar művészeknek adott szereplési lehetőséget. Szenes Ivánnak személyes ismerősei voltak azok az előadók, akik aztán bekerültek a műsor archívumába. A műsorban olyan hírességek is felléptek, mint Bessenyei Ferenc vagy Törőcsik Mari. A szórakoztató kalandozásokat vendégeivel a múltban és jelenben Szenes Iván személyesen vezette Ez volt az egyetlen műsor, amellyel nézettség tekintetében az MTV legyőzte a valóságshow-kat egyszerre mindkét kereskedelmi csatornán. A Hofi Gézáról szóló adás kiérdemelte a Magyarország valaha volt harmadik legnézettebb tévéműsora címet.

Ars poetica

Szenes Iván így vallott a művészethez való viszonyáról: „Ha arra kíváncsi, hogy művésznek érzem-e magam, akkor szerényen mosolygok. De, ha nem hinném, hogy amit a színpadi verselésben csinálok, az művészet, akkor egy percig sem folytatnám”. Nem volt kedvenc saját dalszövege, azt gondolta, ha kiemelne egyet, azzal „megsértené” a többit. „Mindegyikkel úgy vagyok, mint a szülő a saját édes gyermekével: a gyengébbek is az enyémek”.

Emléke

2011 óta halála évfordulóján minden évben ingyenes emlékkoncertet tartanak a józsefvárosi Rezső téren, egykori lakóhelyén, ahol legtöbb alkotása született. Ezen az eseményen adják át az emlékére lánya, Szenes Andrea által alapított Szenes Iván Művészeti Díjat is. A Szenes Iván Emlékkoncertnek évről évre több nézője van, 2014-ben már nyolcezer ember volt jelen az eseményen.

1924.4.25 – 2010.9.13