Taika Waititi

1975
Taika David Cohen néven született augusztus 16-án, az Új-Zéland Északi-szigetén fekvő Raukokorén. Művész édesapja polinéz őslakos maori, tanár édesanyja orosz zsidó családból származik. Waititi magát polinéz zsidónak vallja, habár elmondása szerint otthon nem gyakorolták aktívan a zsidó vallást.

1980 körül
Taika szülei elváltak, és ő édesanyjával Wellingtonba költözött, ahol szegényes körülmények között éltek.

1992 körül
A felnövekvő Taikát sok minden érdekelte, az olvasástól a rajzoláson át a sportig, és szerencsére kreatív törekvéseit a szülei is támogatták. A középiskolát az Onslow College-ban végezte.

1996
Taika Cohen néven alapító tagja volt egy öttagú komikus csapatnak, a So You’re a Mannek. Előadásukkal az 1950-es évek stílusában készült, férfiaknak szóló ismeretterjesztő filmeket figurázták ki. A show az aucklandi The Basement Theatre-ben debütált, de az ötösfogat később Wellingtonban és Ausztráliában is fellépett.

1997
A wellingtoni Victoria Egyetemen, színháztörténet szakon szerezte meg a BA diplomáját.

1997
Egyetemi csoporttársával és barátjával, Jemaine Clementtel (akivel már a So You’re a Manben is együtt dolgozott) megalapította a The Humourbeasts nevű duót.

1999
A The Humourbeasts elnyerte a Billy T-díjat, a legmagasabb elismerést, amelyet Új-Zélandi komikus kaphat. Közben elindult Taika Cohen színészi karrierje is. Kisebb szerepeket kapott, többek között a Fűre lépni tilos és a Kígyóbőr című filmekben.

2003
Megrendezte első rövidfilmjét, Two Cars, One Night (Két autó, egy éjszaka) címmel, amelyet a legjobb élőszereplős rövidfilm kategóriában Oscar-díjra is jelöltek. A sikert követően a továbbiakban Taika Waititi néven alkot.

2006
Akkori barátnőjével, Loren Horsley-val megírta a Sas kontra cápa című romantikus komédia forgatókönyvét.

2007
A Sas kontra Cápa a Sundance Filmfesztiválon debütált, és az Egyesült Államokban is forgalmazták. A romantikus komédia ugyan közepes kritikákat kapott, de már magán hordozza a rendező jellegzetes stílusát. A két főszereplő, Waititi régi komédiás társa Jemaine Clement és Loren Horsley.

2007-2009
Négy epizódot is rendezett Clement és Bret McKenzie kult komédiasorozatához, a Flight of the Conchords-hoz.

2010
Elkészítette A Boy című filmet, mely ugyancsak a Sundance Filmfesztiválon debütált, és versenyben volt a legjobb film fődíjáért is. Az alkotást nemcsak a közönség, de a kritikusok is imádták, és hazája egyik legnézettebb filmje lett.

2011
Feleségül vette a szintén filmiparban dolgozó, ugyancsak maori gyökerekkel rendelkező Chelsea Winstanleyt.

2012
Megszületett a pár első lánya, Te Kāinga o te Hinekāhu.

2014
Jemaine Clementtel megírták és megrendezték, illetve két főszerepét is eljátszották a Hétköznapi vámpírok című áldokumentumfilmnek, mely számos díjat és jelölést kapott rangos fesztiválokon – a közönség megszavazta például a 2015-ös Titanic Filmfesztivál legjobb filmjének.

2015
Megszületett a rendező második lánya, Matewa Kiritapu.

2016
Bemutatták a Vademberek hajszája című filmjét, amely nemzetközi sikerei mellett az Új-Zélandi Filmfesztiválon az összes jelentős díjat elvitte, és azóta is a legnézettebb új-zélandi film, megelőzve Waititi korábbi alkotását, a Boyt.

2017
Waititi megrendezte első hollywoodi stúdiófilmjét, a Thor: Ragnarököt

2017
Hazájában az „Év új-zélandijának” választották.

2019
Producere, és néhány epizód erejéig rendezője volt a Hétköznapi vámpírok alapján készült, azonos című sorozatnak, amelyet 2020-ban Emmy-díjra jelöltek.

2019
Jojo nyuszi címmel vászonra adaptálta Christine Leunens Cellába zárva című nagy sikerű regényét, amely a náci Németországban játszódik. A filmet Waititi rendezte, és Hitler szerepét is eljátszotta benne.

2019
Megrendezte a Star Wars-franchise nyomán készült The Mandalorian sorozat első évadának egyik részét, melyben az IG-11-es droidnak ő kölcsönözte a hangját, ismét Emmy-díjra jelölték.

2020
A Jojo nyuszi a Legjobb adaptált forgatókönyv kategóriában Oscar-díjat nyert.

2021 augusztus
Bemutatták az FX csatornán a Sterlin Harjóval közösen létrehozott vígjáték-sorozatát, a Reservation Dogsot, amelynek első szériáját a közönség és a kritikusok is imádták, hamarosan érkezik a második évad is.

Két filmprojektjének kétes a sorsa

Waititi jó pár évvel ezelőtt jelezte, hogy nagyon szeretne egy élőszereplős akciófilmet forgatni a japán anime filmek egyik 1988-as klasszikusából, az Akirából, amely az elmúlt évtizedekben valóságos kultstátuszba emelkedett. A forgatást azonban egyelőre bizonytalan időre elhalasztották. Egy már elkészült filmje azonban még ennél is problémásabb. A Next Goal Wins című dramedy-sportfilm, amelyben az American Samoa futballcsapat csúfos vereség után próbál kvalifikációt szerezni a 2014-es világkupára, egyelőre nem kerülhet bemutatásra az egyik szereplő, Armie Hammer év elején kirobbant botrányai miatt.

Aktív a közösségi médiában

A rendező nagyon aktív Twitteren és Instagramon, két lányáról is gyakran oszt meg humoros képeket és videókat. Például akkor, amikor egy hotelben két hétig voltak hárman karanténban. Az Instagramon volt megtekinthető az a kezdeményezése is, amelyben Roald Dahl klasszikus mesekönyvét, a James és az óriásbarackot olvassa fel színész barátaival közösen (például Mery Streeppel, Chris és Liam Hemsworth-szel és Benedict Cumberbatch-csel), hogy pénzadományt gyűjtsön az elmaradott térségek egészségügyi ellátásának javításáért harcoló Partners in Health szervezet javára.

Szeret a forgatásokon aludni (és nem csak ott)

Ahhoz képest, hogy milyen nagy odafigyeléssel és érzékenységgel készíti alkotásait, Waititit már több forgatáson rajtakapták, amint a kulisszák mögött alszik. Erről kollégái előszeretettel készítenek fotókat is, melyekből néhányat bemutattak a Jimmy Kimmel show-ban is, de a rendező Instagramján is közli némelyiket. A legviccesebb húzása azonban kétségtelenül a 2005-ös Oscar-díj átadáson volt, amikor a még szinte teljesen ismeretlen rendező alvást színlelt, mikor felolvasták a nevét a legjobb rövidfilm kategóriájának jelöltjei között.

Nem választja külön a munkát és a magánéletet

Waititi mindkét szülője származására büszke, és több filmben is foglalkozik maori gyökereivel. Boy című filmjét nemcsak gyerekkora színhelyén, Wellingtonban, de egyenesen saját nagymamája házában forgatta. Zsidó származása előtt pedig a Jojo nyuszi című filmmel tisztelgett. Külön érdekesség még, hogy a film alapjául szolgáló könyvet a még kamasz Taika orosz zsidó származású édesanyjától kapta – ezt meg is köszöni az Oscar-díj átvételét követő beszédében. 2007-ben együtt írta a Sas kontra Cápa forgatókönyvét akkori barátnőjével, Lore Horsley-val aki aztán a film női főszerepét alakította. Későbbi feleségével, Chelsea Winstanley-vel a Boy című filmje forgatásán kerültek egymáshoz közelebb, de később is sokat dolgoztak együtt.

A komédiás

Waititi korai sikereit humoristaként érte el, az abszurd humor még érzelmes, drámai filmjeiben is tetten érhető. Ez mára már védjegyévé vált, leginkább annak köszönhetően, hogy nemzetközi hírnevét a Hétköznapi vámpírokkal alapozta meg, amely tökéletesen parodizálja ki a Való Világ-jellegű műsorokat és a komoly vámpírfilmeket. A mai Wellingtonban élő négy vámpír-lakótárs mindennapi életének bemutatásával az alkotóknak nemcsak sikerült egy ezerszer használt műfajban újat mutatni, de egy egészen egyedi vámpírmítoszt is teremtettek a modern világ kihívásaival és ösztöneikkel küzdő vámpírok ábrázolásával. A Jojo nyuszi pedig egyike azon kevés filmeknek, amelyek egy nagyon komoly témát is képesek úgy humorosan a néző elé tárni, hogy a tragikum és a komédia egyszerre van jelen a vásznon, mégsem érezzük azt ízléstelennek vagy műfajilag zavarosnak. Waititiek az sem okozott gondot, hogy a Thor: Ragnarök elkészítésével a sokszor túl komolyan vett vagy éppen bugyuta poénokkal telerakott hollywoodi szuperhősös filmműfajba fekete humorával új életet leheljen.

Az emberi jogi harcos

A humor és az érzelmek mellett a rendező filmjei szinte kivétel nélkül fontos társadalmi kérdésekről is beszélnek. A Boy egy maori származású fiú története, aki börtönviselt apjával próbál meg egy valódi érzelmi kötelékeken alapuló viszonyt kialakítani a ’80-as évek Új-Zélandján. A film nagyon sokat elmond nemcsak az apa nélkül felnőtt, bizonytalan szülőképpel rendelkező gyerekekről, de arról is, hogyan élnek a maori őslakosok. A Vademberek hajszája egyik főszereplője ugyancsak maori őslakos, aki ráadásul árva is, így amellett, hogy a történet a furcsa fiú és a mogorva nevelőapa közti kapcsolat elmélyüléséről szól, ismét csak sokat elmond a maorik helyzetéről Új-Zélandon. Nem véletlen, hogy ez a két film lett a legsikeresebb hazájában. A most futó, Reservation Dogs című sorozatának egyik érdekessége, hogy a forgatókönyvírók és rendezők mind valamilyen nemzet őslakosai, a szereplők pedig szinte kivétel nélkül amerikai őslakosok. A vígjátéksorozat négy amerikai őslakos tinédzserről szól, akik Oklahomából Kaliforniába szeretnének költözni egy jobb élet reményében. Jojo nyuszi című filmjében pedig a nácizmus áldozatainak állít emléket, amikor egy kisfiú és az ő képzeletbeli barátja, Hitler kapcsolatán keresztül mutatja be a nácizmus abszurd és végtelenül gonosz arcát. A rendező saját magát egyébként polinéz zsidónak vallja, aki nagyon büszke új-zélandi őslakos származására.

Hollywoodi kiruccanás

Annak ellenére, hogy Waititi alapvetően szerzői filmes, nem félt belépni Hollywoodba, és ott egyből egy szuperhősös akciófilmmel nyitni, amely akár hatalmas bukás is lehetett volna, és nagy csalódás a rajongóinak. Azonban nem így történt: a Thor: Ragnarök a Marvel-univerzum legjobb darabja, mely a kritikusok és a közönség tetszését is elnyerte. Nem csoda, hogy már készül a folytatás, a Thor: Love and Thunder, amely Waititi szerint a legőrültebb filmje lesz, emellett leszerződött a Star Wars-franchise egyik következő alkotására is, amelyet várhatóan 2023 végén mutatnak be a mozik.

1975.8.16 – 0